Life in our Foothills September 2022 – Favorites of the Foothills

Published 12:26 pm Wednesday, September 28, 2022

DINING

 

Southern Manners owners, Pat and Trish Overholt

Best Restaurant in Columbus

Sign up for our daily email newsletter

Get the latest news sent to your inbox

Winner / Southern Manners

Runner Up / Rural Seed

Second Runner Up / Calvert’s Kitchen

 

 

Best Restaurant in Landrum

Winner / The Hare and Hound

Runner Up / Southside Smokehouse & Grill

Second Runner Up / Soulisa’s Fine Thai Dining

 

 

Best Restaurant in Saluda

Winner / Purple Onion

Runner Up / Ward’s Grill

Second Runner Up / Newman’s Restaurant

 

 

Best Restaurant in Tryon

Winner / Side Street Pizza

Runner Up / Caro-Mi Dining Room

Second Runner Up / Katie D’s NY Bagels

 

FOOD AND DRINKS

 

Hare and the Hound’s Sampler, Mozzarella Sticks, Fried Pickles, and Fried Mushrooms w/ Ranch Dressing & Marinara Sauce

Best Appetizer

Winner / The Hare and Hound

Runner Up / Side Street Pizza

Second Runner Up / The Iron Key

 

Soulisa’s Rainbow Roll w/ Red Curry

Best Asian Food

Winner / Soulisa’s Fine Thai Dining

Runner Up / Fuji

Second Runner Up / Joy Wok ll

 

All Good Things Bakery’s signature Carrot Cake

Best Bakery / Sweets

Winner / All Good Things Bakery

Runner Up / Martha’s Amish Bakery

Second Runner Up / Southern Manners

 

Best Breakfast

Winner / Southern Manners

Runner Up / Katie D’s NY Bagels

Second Runner Up / All Good Things Bakery

 

Calvert Kitchen’s Burger Plate w/ Fresh Fruit and Veggies

Best Burger

Winner / Calvert’s Kitchen

Runner Up / The Hare and Hound

Second Runner Up / Iron Key

 

Southern Manners’ Crispy Chicken Sandwich

Best Chicken Sandwich

Winner / Southern Manners

Runner Up / The Rural Seed

Second Runner Up / Calvert’s Kitchen

 

 

Best Coffee Shop

Winner / Openroad Coffee Roasters

Runner Up / All Good Things Bakery

Second Runner Up / Tryon Coffeehouse Co-op

 

 

Best Fast Food

Winner / Wendy’s

Runner Up / Bojangles

Second Runner Up / Taco Bell

 

 

Best Fine Dining

Winner / Newman’s Restaurant

Runner Up / Cafe La Gaule

Second Runner Up / Pine Crest Inn

 

Hare and the Hound’s Fries

Best French Fries

Winner / The Hare and Hound

Runner Up / Mountain View BBQ

Second Runner Up / McDonald’s

 

 

Best Hot Dogs

Winner / Trade Street Creamery

Runner Up / Boots & Sonnys

Second Runner Up / Calvert’s Kitchen

 

Best Ice Cream

Winner / The Ice Cream Barn

Runner Up / Trade Street Creamery

Second Runner Up / Buck & Brew

 

Southern Manners’ Chicken Wrap w/ Broccoli Salad

Best Lunch

Winner / Southern Manners

Runner Up / Katie D’s NY Bagels

Second Runner Up / Calvert’s Kitchen

 

 

Best Mexican Food

Winner / El Campesino

Runner Up / El Sureno

Second Runner Up / Cocula Mexican Grill

 

Southside Grill’s Watermelon Margarita

Best Mixed Drinks

Winner / Southside Smokehouse

Runner Up / The Hare and Hound

Second Runner Up / Huckleberry’s

 

Side Street Pizza’s Sausage Pizza, Cheese Pizza, and Gluten Free Hawaiian Pizza w/ Cauliflower

Best Pizza

Winner / Side Street Pizza

Runner Up / The Brick Pizzeria

Second Runner Up / Wolverine Pizza

 

Calvert Kitchen’s Fish Plate w / Hushpuppies & Fries

Best Seafood

Winner / Calvert’s Kitchen

Runner Up / The Hare and Hound

Second Runner Up / Newman’s Restaurant

 

 

Best Steak

Winner / The Hare and Hound

Runner Up / Newman’s Restaurant

Second Runner Up / The Rural Seed

 

 

Best Vineyard / Winery

Winner / Parker-Binns Vineyard

Runner Up / Mountain Brook Vineyards

Second Runner Up / Overmountain Vineyards

 

Side Street Pizza’s Wings w/ Celery Sticks and Ranch Dressing.

Best Wings

Winner / Side Street Pizza

Runner Up / Mountain View BBQ

Second Runner Up / Southside Smokehouse

 

LIFESTYLE AND ENTERTAINMENT

 

Orchard lake Campground in Saluda

Best Campground

Winner / Orchard Lake Campground

Runner Up / Emberglow Outdoor Resort

Second Runner Up / Silver Creek Campground

 

 

Best Farmers Market

Winner / Landrum Farmers Market

Runner Up / Columbus Farmers Market

Second Runner Up / Saluda Tailgate Market

 

 

Best Golf Course

Winner / Tryon Country Club

Runner Up / Links O’Tryon Golf Course

Second Runner Up / Bright’s Creek Golf Course

 

 

Best Live Music Event

Winner / Summer Tracks

Runner Up / Music at the Tracks

Second Runner Up / Tryon Fine Arts Center

 

 

Best Local Festival or Event

Winner / Columbus Fabulous 4th

Runner Up / Coon Dog Day

Second Runner Up / Tryon Beer Fest

 

 

Best Place to Take a Hike

Winner / Pearson’s Falls

Runner Up / FENCE

Second Runner Up / White Oak Mountain

 

 

Best Place of Worship

Winner / The Well

Runner Up / Columbus Baptist Church

Second Runner Up / Midway Baptist Church

 

MEDICAL AND HEALTH SERVICE

 

Best Dental Office

Winner / Wood Creek Dental

Runner Up / MAHEC Dental

Second Runner Up / Tryon Family Dentistry

 

 

Best Doctor’s Office

Winner / Foothills Medical Associates

Runner Up / Medical Group of the Carolinas – Landrum

Second Runner Up / Mercy Urgent Care

 

 

Best Hospital

Winner / St. Luke’s Hospital

Runner Up / Spartanburg Regional

Second Runner Up / Pardee Hospital

 

 

Best Pharmacy

Winner / Landrum Drug

Runner Up / CVS Columbus

Second Runner Up / Foothills Pharmacy

 

 

Best Retirement / Assisted Living Community

Winner ACTS / Tryon Estates

Runner Up / LaurelHurst/LaurelWoods

Second Runner Up / White Oak Manor

 

 

Best Veterinary Office

Winner / Bonnie Brae Veterinary Hospital

Runner Up / God’s Creatures Animal Hospital

Second Runner Up / Landrum Veterinary Hospital

EDUCATION

 

Best Principal

Winner / Todd Murphy – Polk County Middle School

Runner Up / Mrs. McMinn – Polk Central Elementary

Second Runner Up / Preston Allen – Sunny View Elementary

 

 

Best Elementary School Teacher

Winner / Amber Styles – Polk Central Elementary

Runner Up / Lucy Lewis – Tryon Elementary

Second Runner Up / Ginger Turner – Sunny View Elementary

 

 

Best High School Teacher

Winner / John Paul McIntyre – Polk County High School

Runner Up / Jeff Thomas – Polk County High School

Second Runner Up / Markiesha Jackson – Polk County High School

 

 

Best Middle School Teacher 

Winner / Paula Brown – Polk County Middle School

Runner Up / Matt Russell – Polk County Middle School

Second Runner Up / Jamie Graber – Polk County Middle School

PLACE TO WORK

 

Best Place to Work with 1-10 Employees

Winner / AlignLife Chiropractic

Runner Up / The Ice Cream Barn

Second Runner Up / Comfort Keepers

 

Randall Calvert and some of his fabulous employees

Best Place to Work with 11-25 Employees

Winner / Calvert’s Kitchen

Runner Up / Polk County Public Libraries

Second Runner Up / Price Services HVAC

 

 

Best Place to Work with 26-50 Employees

Winner / Stott’s Ford

Runner Up / ACTS Tryon Estates

Second Runner Up / Bommer Industries

 

 

Best Place to Work with 51+ Employees

Winner / Polk County Schools

Runner Up / St. Luke’s Hospital

 

PROFESSIONALS

Best Administrator

Winner / Aaron Green – Polk County Schools

Runner Up / Donna Wood – Baker Chiropractic

Second Runner Up / Cathy Ruth – Polk County Government

 

Best Attorney

Winner / Phillip Feagan

Runner Up / Billy McFarland

Second Runner Up / Scott Sheffron

 

AlignLife – Chiropractic & Natural Health Center

Best Chiropractor

Winner / AlignLife Chiropractic

Runner Up / Carolina Chiropractic Plus

Second Runner Up / Trade Street Chiropractic

 

 

Best Dentist

Winner / Dr. Levi Hunt – Woodcreek Dental

Runner Up / Blake Gutierrez – MAHEC Dental

Second Runner Up / Dr. John Moneyhun – Parkside Dental

 

 

Best Doctor

Winner / Dr. Todd Walter – Medical Group of the Carolinas – Landrum

Runner Up / Dr Jeffrey Vair – Foothills Medical Associates

Second Runner Up / Dr. Clay Baker – AlignLife Chiropractic

 

 

Best Electrician

Winner / Willis Electrical

Runner Up / Blackwell Electric

Second Runner Up / Becker Electric

 

 

Best Farrier

Winner / Jack Mongomery Sr.

Runner Up / Hank Heintzberger

Second Runner Up / Jeff Pauley

 

 

Best Hair Stylist

Winner / Carla Sain – Salon 3:15

Runner Up / Annie Moss – Uptown Girl Salon

Second Runner Up / Pam Tessnear – Tangles & Toes

 

 

Best Home Builder / Contractor

Winner / Edney Construction

Runner Up / Yoder Construction

Second Runner Up / Tryon Builders

 

Best Insurance Agent

Winner / Renee Dusenbury Waldman – Nationwide Insurance

Runner Up / Kamron Kerr – Farm Bureau Insurance

Second Runner Up / Josh Owens – Farm Bureau Insurance

 

 

Best Law Enforcement Officer

Winner / Sheriff Tim Wright – Polk County Sheriff’s Office

Runner Up / Justin Painter – Polk County Sheriff’s Office

Second Runner Up / Kevin Guerrero – Polk County Sheriff’s Office

 

 

Best Mechanic

Winner / Stott’s Ford

Runner Up / Searcy’s Automotive

Second Runner Up / Professional Auto

 

 

Best Minister

Winner / Brannon Poore – The Well

Runner Up / Timothy Fortune – Columbus Baptist Church

Second Runner Up / Randall Wood – Midway Baptist Church

 

 

Best Pharmacist

Winner / Hailey Branyon – Landrum Drug

Runner Up / Dr. Steve Burney – Foothills Pharmacy

Second Runner Up / Ben Searcy – CVS Columbus

 

 

Best Photographer

Winner / Shawna Nodine Photography

Runner Up / Austin Brian Photography

Second Runner Up / Carrie Bass Photography

 

 

Best Plumber

Winner / Staley Plumbing

Runner Up / Hyder Plumbing

Second Runner Up / Bates Plumbing

 

 

Best Realtor

Winner / Cindy Viehman – Tryon Foothills Realty

Runner Up / Jeremy Wood – SC / NC Realty

Second Runner Up / Erika Bradley – Century 21

 

Best Server

Winner / Myra – Caro-Mi Dining Room

Runner Up / Kylee – Calvert’s Kitchen

Second Runner Up / Amanda – Side Street Pizza

 

 

Best Veterinarian

Winner / Dr. Angel Mitchell – Bonnie Brae Animal Hospital

Runner Up / Dr. Lara Anderson-Bailey – Landrum Veterinary Hospital

Second Runner Up / Dr. Jeni Evans – God’s Creatures Veterinary Hospital

 

SERVICE AND RETAIL

Tryon Antique Mall and Marketplace

 

Best Antique Store

Winner / Tryon Antique Mall

Runner Up / Architectural Warehouse

Second Runner Up / Savvy Scavenger

 

 

Best Art Gallery

Winner / Tryon Fine Arts Center

Runner Up / Tryon Painters and Sculptors

Second Runner Up / Upstairs Artspace

 

 

Best Auto Parts Store

Winner / Advance Auto Parts

Runner Up / NAPA

Second Runner Up / Carquest

 

 

Best Bank / Credit Union

Winner / Home Trust Bank

Runner Up / First Citizens Bank

Second Runner Up / State Employees Credit Union

 

 

Best Consignment / Gift Shop

Winner / Second Chance Thrift Store

Runner Up / Tryon Antique Mall

Second Runner Up / P3 Retail

 

Best Feed Store

Winner / Tim Edwards Landscape & Supply

Runner Up / The Hay Rack

Second Runner Up / Tractor Supply

 

 

Best Financial Planner

Winner / Ashworth Financial

Runner Up / Edward Jones

Second Runner Up / Andy Millard Advisory

 

 

Best Fitness / Gym

Winner / Burn 31

Runner Up / PRO Physical Therapy

Second Runner Up / Dyna Body Fitness

 

 

Best Florist

Winner / The Flower Cottage

Runner Up / Brett Auston Floral

Second Runner Up / Four Winds Florist

 

 

Best Funeral Home

Winner / McFarland Funeral Home

Runner Up / Petty’s Funeral Home

Second Runner Up / Sanders Funeral Home

 

 

Best Garden Center / Nursery

Winner / Avery Creek Nursery

Runner Up / Tim Edwards Landscaping & Supply

Second Runner Up / Down to Earth

 

 

Best Hair Salon

Winner  / Salon 3:15

Runner Up / Uptown Girl Salon

Second Runner Up / Tangles & Toes

 

 

Best HVAC Service

Winner / Price Services HVAC

Runner Up / All Seasons HVAC

Second Runner Up / Barton Brothers

 

Best Insurance Agency

Winner / Dusenbury Insurance

Runner Up / NC Farm Bureau Insurance

Second Runner Up / Main Street Insurance

 

 

Best Landscaper

Winner / Avery Creek Nursery

Runner Up / Aoki, John Owens

Second Runner Up / Kropps Land Management, Kaleb Kropp

 

 

Best Law Firm

Winner / McFarland & McFarland

Runner Up / Feagan Law Firm

Second Runner Up / Andy Haynes

 

 

Best Nonprofit

Winner / Steps to HOPE

Runner Up / Foothills Humane Society

Second Runner Up / Thermal Belt Outreach

 

 

Best Oil Change

Winner / Stott Ford

Runner Up / Searcy’s Automotive

Second Runner Up / Pierce Tire and Service Center

 

 

Best Painter

Winner / McCarty Painting

Runner Up / Ed Tilotson

Second Runner Up / David Lasseter

 

 

Best Pest Control Service

Winner / Nelon-Cole Termite & Pest Control

Runner Up / Terminex

 

 

Best Real Estate Agency

Winner / SC / NC Realty

Runner Up / New View Realty

Second Runner Up / WWE Realty

 

 

Best Self Storage

Winner / Keystone Self Storage

Runner Up / Searcy’s Storage

Second Runner Up / Thousand Pines Storage

 

 

Best Tack Shop

Winner / The Hay Rack

Runner Up / The Farm House

 

 

Best Tire Shop

Winner / Dill’s Tire

Runner Up / Stott’s Ford

Second Runner Up / Pierce Tire and Service Center

 

 

Best Tree Service

Winner / JB Trees

Runner Up / Philip Allison Tree Care

Second Runner Up / Dominguez Tree Service

 

 

Best Tubing / Rafting Company

Winner / Green River Adventures

Runner Up / Silver Creek Tubing

Second Runner Up / Wilderness Cove Tubing

 

Photos by Jamie Lewis / Tryon Daily Bulletin